a
kb
kk

“Neşet Tarhan” Modern Mezitli’nin Mimarıdır

Gazeteci-Yazar Ender Can Kayıhan kaleme aldı. "Neşet Tarhan" Modern Mezitli'nin Mimarıdır.

Gazeteci-Yazar Ender Can Kayıhan kaleme aldı. “Neşet Tarhan” Modern Mezitli’nin Mimarıdır.
“Neşet Tarhan” Modern Mezitli’nin Mimarıdır.

Mezitli ilçesi Mersin’in en hızlı gelişen bölgelerinden biridir.

Davultepe, Kuyuluk,Tece gibi belde belediyelerin lav edilmesi ile 2009 yılında yapılan yerel seçimler ile merkez ilçe hüviyetini kazanan Mezitli Belediyesi, dönemin belediye başkanı CHP’li Uğur Yıldırım ile üç belde belediyeden gelen araç, ekipman ve personel ile ancak geçiş sürecini tamamlayabildi.

Mezitli’nin ilçe kimliği ile ilk kurucu belediye başkanı olan Uğur yıldırım döneminde ilçenin nufusu 130 Bin 450 kişi idi.

Başkan Yıldırım sadece bir dönemliğine seçildiği Mezitli Belediye Başkanlık görevini 2014 yılına gelindiğinde yine partidaşı olan eski bir belediyeci Ziraat Mühendisi Neşet Tarhan’a devredecekti.

Cumhuriyet Halk Partisinin 2014 yılındaki seçimlerde 30’un üzerindeki aday adayının arasından seçerek başkanlığa aday göstermesindeki en önemli unsurların başında Tarhan’ın belediyecilik referansı önemli bir etkendi.

Tarhan’ın adaylığında Mersin’in efsane başkanlarından Kaya Mutlu’nun 1980 yılındaki Mersin Belediyesinde ve sonrasında da Yenişehir Belediyesinde Başkan Yardımcılığı ve Dünya Bankası Çukurova Kentsel Gelişme Projesinde proje yöneticiliği gibi önemle görevlerde bulunması etkili oldu.

Ancak Tarhan’ın tüm bu belediyecilik geçmişi ve bilgi birikiminin yanında en önemli artılarını “Türkiye’de Tarımsam Kooperatifçilik” konusunda, işletme alanında yüksek lisans yapması ona önemli tecrübe ve birikim oluşturdu.

Bu ona Belediye bütçesini doğru hedeflere ve ilçenin ihtiyaçlarına paralel gerçekci bir şekilde yönetme tecrübeside kazandırdı.

1971 – 1980 yılları arasında Köy İşleri ve Ticaret Bakanlıklarında Bölge Müdür Yardımcılığı, Bakan Danışmanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı gibi etkin görevleri sürdürdü.

Tüm bunların yanında Fransa, İtalya, Avusturya, Almanya, Macaristan, İspanya, Hollanda gibi ülkelerde belediyecilik üzerine incelemelerde bulundu. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde yöneticilik yaptı.

Emekliliğinden sonraki dönemde SPK ( Sermaye Piyasası Kurulu) Değerlendirme Uzmanlığı görevinde bulundu.

Tüm bunları neden söylüyorsun diyecek olan okurlarım olacaktır elbette…

Çünkü sessizce değişen ve gelişen bir ilçenin oluşmasında Tarhan’ın bu geçmiş tecrübeleri ,birikimleri Mezitli’nin kurumsallaşma kimliğinin oluşmasında büyük etkiye sahiptir.

Neden? derseniz Mezitli Belediyesi, Başkan Tarhan’ın ikinci döneminde adete kent kimliğine bürünüyor.

Tarhan, bugün yazlık nufusu 300 bini geçen Mezitli’nin idari anlamda hizmetlerini sağlıklı bir şekilde yürütmesi için ciddi bir projeye imza attı.

Mezitli’ye çok fonksiyonlu uzun yıllar hizmet verecek bir hizmet binası kazandırdı.

Bırakın diğer ilçe belediyeleri Mersin Büyükşehir Belediyesinin bile şuana kadar sahip olmadığı bir binayı Mezitlilerin hizmetine sundu.

İlçenin kurumsallaşmasını ve kent kimliğine büründürecek asıl önemli gelişme ise yeni hizmet binasının önüne yapılacak “Kent Meydanı” projesi ile gerçekleşecek.

Mezitlilerin kültür ve sanata olan ilgisini doğru okuyan Tarhan, sıcak yaz akşamlarında Açıkhava etkinliklerine ev sahipliği yapan Amfi Tiyatrosundaki kültür ve sanat etkinlikleri ile adeta serinletiyor.

Son olarak Başkan Tarhan’ın Mezitli’nin ihtiyacı olan Mezitli Kültür Merkezi projesi yakın zamanda yapılacak resmi açılış töreni ile Mezitlilerin ve Mersinlilerin hizmetine kavuşacak.

Başkan Uğur Yıldırım ile Başlayan Mezitli’yi kentlileştirme çalışmaları Başkan Tarhan ile kurumsal kimliğe kavuşuyor.

Neşet Tarhan, somut ve göze görünen proje belediyeciliği ile adını adeta ölümsüzleştiriyor…

Koştukça nefesi açılan bir maratoncunun kondisyonu gibi Başkan Tarhan hizmet maratonunda nufusü yabancı göçmenler ile artan bir ilçeyi kıt imkanlar ile hizmet maratonunda tutmaya çalışıyor…

Mezitli Mersin’in cazibe merkezi olma yolunda ilerlemesinin en önemli taşlarını şüphesiz Tarhan ilçeye döşedi.

Mezitli ilçesi önceleri sosyalojik olarak milliyetçi bir tabanın etkin olduğu bölge olarak değerlendirilsede artık günümüzde Cumhuriyet Halk Partisinin Yenişehir ilçesi ile birlikte kalesi olarak görülen bir belediyesi konumundadır.

Artan nufusun ihtiyaçlarına doğru yerinde etkin hizmet üretmekle beraber proje belediyeciliğinin doğru örneklerini uygulayarak CHP’nin Mersin’deki bir başka kalesini ören Tarhan, hizmet maratonuna öyle görünüyorki durmaksızın devam edecek…

Mezitli’deki bu siyasal ve sosyal değişimin mimarı şüphesiz Neşet Tarhan’dır…

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0