a

Büyükşehir’den Üreticilere Bilinçlendirme Eğitimi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı üreticilere verdiği eğitimlerine hız kesmeden devam ediyor.

 

Üreticilerin hem topraktan daha çok verim alabilmeleri hem de bilinçli üretim yapmaları için son olarak Çaltıbozkırlı üreticilere eğitim verildi.

Badem, ceviz, domates, buğday, üzüm gibi ürünler yetiştiren ve geleneksel yöntemlerle tarım yapan üreticiler, verilen eğitimler sayesinde yanlış yapılan yöntemlerin aksine tarımda ihtiyaç duyulan modern sistemlerin kullanılmasının gerekliliklerinin, avantajlarının önemine ilişkin yeni bilgiler edindi.

Tarımsal destek ve teşvik projeleri ile üreticilerin yanında olmayı sürdüren Mersin Büyükşehir Belediyesi, üreticilerin daha etkin bir şekilde üretim yapması için de eğitimlerine hız kesmeden devam ediyor.

Günümüzde iklim ve sıcaklık değişimlerinin üretim üzerindeki olumsuz etkileri, teknolojide yaşanan gelişmelerle birlikte üretim anlayışının değişmesi ve kuraklığa bağlı olarak su kaynaklarının etkin bir biçimde kullanılması için Büyükşehir, üreticilerden gelen talep üzerine Silifke İlçesi’ne bağlı Çaltıbozkırlı üreticilere eğitim düzenledi.

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından tarihi Çaltıbozkır Sina İlkokulu’nda verilen eğitim kapsamında üreticilere; arazi yapısı ve su ilişkisi, toprakta yeterli suyun kullanılmasının önemi, sulama sistemlerinin kullanımı, bitkilerde sulama ihtiyacı ve su tüketimi, drenaj ve sulama teknikleri hakkında bilgi verildi.

Daha önceleri geleneksel yöntemlerle tarım yapan ve son 10 yıldır Çaltıbozkır’da sulu tarıma geçen üreticiler, verilen eğitimler sayesinde yanlış yapılan yöntemlerin aksine tarımda ihtiyaç duyulan modern sistemlerin kullanılmasının gerekliliklerinin, avantajlarının önemine ilişkin yeni bilgiler edindi.

Dirik: “Tarımsal Hizmetler Dairesi olarak sulama konusunu oldukça önemsiyoruz”

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Şube Müdürü Serdar Dirik, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı olarak, üreticilerden gelen talepler doğrultusunda tarım desteklerinde bulunduklarını ve bu destekleri kent genelinde yaptıklarını ifade etti.

Çaltıbozkır Sulama Kooperatifi’nden gelen talep üzerine üreticilere bu eğitimi verdiklerini aktaran Dirik, “Bilindiği üzere ülkemizde sulama suyu kaynaklarının yüzde 74’ü tarımsal sulamada kullanılıyor.

Gelecek yıllarda da bu su sorunu ülkemiz açısından biraz sıkıntı oluşturmaktadır. Ülkemiz artık kısıtlı sulanan ülkeler arasında bulunmaktadır. Bu bakımdan tarımsal sulamanın önemi çok büyüktür.

Biz özellikle Tarımsal Hizmetler Dairesi olarak tarımsal sulamayı çok önemsemekteyiz. Bu bakımdan köylerimize tarımsal sulamada kullanılmak üzere sulama borusu desteği sağlıyoruz” dedi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0