a

CHP’li Antmen’den Erdoğan’a Osman Kavala Tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AİHM’nin Osman Kavala kararını tanımadığını açıklaması sonrasında CHP’den tepki geldi.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, AKP’nin AİHM’nin Osman Kavala kararını tanımamasının Türkiye’yi Avrupa’dan, Ortadoğu bataklığına götürmek demek olduğunu belirterek “1989 yılında AİHM’nin yargı yetkisini Türkiye kabul etti. Yani AİHM bir iç mahkeme. Şu anda Saray ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan Anayasa’ya aykırı hareket ediyor” dedi.

Antmen, açıklamasında 2004 yılında Anayasa’nın 90. Maddesine bir hükmün eklendiğini söyleyerek “Burada kanunla, uluslararası kanun çeliştiğinde son kararın AİHM tarafından verileceği kesinleştirilmiştir. Bu artık bir iç hukuk kuralıdır” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına uymak zorunda olduğunu belirten CHP’li Vekil “AİHM’nin kararını tanımıyorum demek, ona ayar vermeye çalışmak demektir. Mahkemeden istediği kararı çıkmayınca onu tanımıyorum diyemezsin. AKP’nin ve Erdoğan’ın istediği şey Türkiye’nin Avrupa Konseyinden atılması ve ülkeyi bir Ortadoğu bataklığı, kabile devleti yapmak” dedi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0