a
kb
kk
  • Haber Postası
  • Mersin
  • Mersin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları Açıklandı (30 Nisan 2021)

Mersin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları Açıklandı (30 Nisan 2021)

Mersin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu bugün Mersin Valisi Ali İhsan Su başkanlığında olağanüstü toplandı. Mersin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 30 Nisan 2021 kararları açıklandı.

Mersin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu bugün Mersin Valisi Ali İhsan Su başkanlığında; İçişleri Bakanlığının 29 Nisan 2021 tarihli “Tedbirlerin Gözden Geçirilmesi” konulu genelgeleri doğrultusunda olağanüstü toplandı.

Mersin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları 30 Nisan 2021

Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri göz önünde bulundurularak 29 Mart 2021 günü toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda; yeni bir karar alınıncaya kadar ilimizin risk grubu çok yüksek olarak değiştirilmiştir.

Bu kapsamda ilimiz genelinde 30 Mart 2021 tarihinden itibaren;

1. Hafta içi günlerde; 21.00­05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına devam edilecektir.

2. Hafta sonlarında ise; hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma günü saat 21.00’de başlayıp Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacaktır.

Uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında İçişleri Bakanlığının 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı Genelgesiyle belirlenen “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde” yer alan istisna/muafiyetler (sonraki Genelgelerle yapılan eklemeler dahil şekilde) ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat
edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilecektir.

3. Yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi işyerleri; Sağlık Bakanlığı Covid­19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşullarına (masalar ve koltuklar arası) göre açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde % 50 kapasite sınırlaması ile mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilerek ve HES kodu sorgulaması yapılarak, 07.00-19.00 saatleri arasında müşteri kabul edeceklerdir. Ancak bu işyerlerinde aynı masada; en fazla 2 kişinin aynı zamanda oturmasına izin verilecektir.

Yeme-içme yerleri 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-alşeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde, tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan Cumartesi ve/veya Pazar günleri ise 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebileceklerdir.

4. Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklere dair İçişleri Bakanlığının
02.03.2021 tarih ve 3514 sayılı Genelgesinde belirlenen usul ve esasların süregelen uygulanmasına ilimiz genelinde aynen devam edilecektir.

5. Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünlere ilişkin İçişleri Bakanlığının 02.03.2021 tarih ve 3514 sayılı Genelgesinde belirlenen usul ve esasların süregelen uygulanmasına aynen devam edilecektir.Ancak ilimizde bu hafta sonu (3 Nisan 2021) uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında Cumartesi günü için daha önceden tarih almış nikah veya nikah merasimi
şeklindeki düğünlere katılacaklar (katılımcı sınırlamasına uygun olmak kaydıyla) için muafiyet uygulanacaktır.

6. Halı saha, yüzme havuzu vb. tesislere dair İçişleri Bakanlığının 02.03.2021 tarih ve 3514 sayılı Genelgesinde belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde süregelen uygulanmasına aynen devam edilmekle birlikte halı saha girişlerinde HES kodu kullanılması ve
seyirci/refakatçi/misafir alınmaması kaydıyla halı saha/yüzme havuzu vb. tesisler 09:00-19:00 saatleri arasında çalışabileceklerdir.

7. İnternet kafe/salonu, bilardo salonu, lunapark, hamam, sauna, masaj salonu gibi yerler için süregelen uygulamaya uygun şekilde; % 50 kapasite sınırına uymak ve HES kodu sorgulaması yapmak kaydıyla 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyette
bulunabileceklerdir.

8. Salgının bulaşmasında önemli bir kaynak olduğu tespit edilen aile ve akraba ziyaretleri gibi ev içi etkinliklerin sınırlandırılmasına yönelik bilgilendirme faaliyetlerine ilimiz genelinde ağırlık verilecektir.

9. Risk grubuna göre ilimizde tedbirlerin uygulanacağı kontrollü normalleşme döneminin sürdürülebilirliği ve bir an evvel tam anlamıyla normalleşmenin sağlanması için; aziz milletimizin bu güne kadar sergilediği sağduyulu ve fedakârca yaklaşımını sürdürmesinin ve temizlik, maske, mesafe prensiplerinin yanı sıra hayatın her alanını kapsayacak şekilde belirlenen kurallara/tedbirlere toplumun tüm kesimlerince azami düzeyde uyulmasının önemi kadar yürütülecek denetim faaliyetlerinin etkinliği ve sürekliliği de büyük bir etkendir. Bu çerçevede İçişleri Bakanlığının 03.03.2021 tarih ve 3695 sayılı Genelgesinde
temel esasları belirlenen “Dinamik Denetim Sürecinin” uygulanmasına kesintisiz şekilde devam edilecektir.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0