a
kb
kk

Mersin Öğrenci Sendikası’ndan Tarikat Yurtları Kapatılsın Eylemi

Mersin’de Öğrenci Sendikası, cemaat yurdunda kalan üniversite öğrencisi Enes Kara’nın canına kıymasını ardından tarikat ve cemaatlere ait yurtların kapatılmasını istedi.

Mersin’de Öğrenci Sendikası üyeleri Pozcu Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde bir araya geldi. Öğrenciler “Tarikat yurtları kapatılsın” yazılı dövizler açtı.
Öğrenci Sendikası adına açıklama yapan Deniz Bingöl, “Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyan gencecik sıra arkadaşımız Enes Kara, ailesinin, mecburen kaldığı tarikat yurdunun baskısı ve geleceksizlik nedeniyle yaşamına son verdi. Her güne bir sıra arkadaşımızın intihar haberiyle uyandığımız Saray iktidarı gençlere yoksulluk, işsizlik ve ölüm vadediyor! Tanık olduğumuz intiharlar, ekonomik krizin gitgide derinleştiği ve biz üniversitelilerin yurt- kalacak ev bulamadığımız, yurt bulamadığımız için sokaklarda- parklarda yatmaya başladığımız zaman ise AKP tarafından “terörist” ilan edildiğimiz bu süreçte AKP ve yandaşlarının kendi elleriyle işledikleri cinayetlerdir” dedi.

“KRİZİN FATURASINI ÖĞRENCİLERİ ÖDETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Açıklamasında Antalya’da bir cemaat yurdunda katledilen Mehmet Sami Tuğrul hatırlatan Bingöl, “Biliyoruz ki Enes, tarikat yurdunda ibadet etmeye zorlanan binlerce üniversiteliden yalnızca bir tanesi. Çok kısa bir süre önce Antalya’da bir başka cemaat yurdunda bir sıra arkadaşımız, yurdun bir çalışanı tarafından vahşice katledilmişti. Hiçbir denetimden geçirilmeyen ve adeta başımızı sokmak umudu veya aile baskısı sebebiyle kaderimize terk edildiğimiz bu yurtlar AKP’nin “dindar ve kindar bir gençlik” yaratma politikası ile istediği gibi faaliyet gösterirken Saray, öğrencilere bir KYK yurdunu bile çok görüyor. “Elinize dizinize dursun, ne istediniz de yapmadık” diyor. Oysa gerçekten de tarikatlar ne isterse onu yaptılar, binlerce genci kaderine terk ettiler. 650 TL’yi 850 TL’ye yükseltip temel ihtiyaçlarımız da dahil olmak üzere neredeyse her şeye zam yapanlar; üniversitelileri geleceksizlik ile cezalandırmaya, kendi yarattıkları ekonomik krizin faturasını üniversitelilere ve halkın ezilen diğer kesimlerine ödetmeye çalışmaktadırlar” ifadelerini kullandı.

Eğitimi tarikatlara, cemaatlere teslim etmenin sonucu, her gün bir sıra arkadaşlarının ölüm haberi ile güne uyandıklarını ifade eden Bingöl, tüm tarikat ve cemaat yurtlarının kapatılarak kamulaştırılmasını istedi.

“BU DÜZENE KARŞI KOYALIM”

Böngöl şunları kaydetti: “Daha fazla vakit kaybetmeden, tek bir sıra arkadaşımızı daha yitirmeden derhal tüm cemaat ve tarikat yurtları kapatılmalı ve kamulaştırılmalıdır. Üniversitelilerin yurt – kalacak ev bulamadığı için okulunu bırakıp-dondurup aile evine geri dönmek zorunda olduğu, geçinebilmek adına ek işlerde çalışmak zorunda olduğu bugünlerde tarikat-cemaat yurtlarına akıtılan bütçe üniversitelilerin yaşam koşullarını iyileştirmek için harcanmalıdır. Üniversitelileri kaldıkları yurtta ibadet etmeye zorlayanlar, derhal yakalanmalı ve yargılanmalıdır. Son çağrımızı, bize böyle bir işsizlik, yoksulluk ve ölüm düzenini reva gören Saray’ın karşısındaki tüm sıra arkadaşlarımıza yapıyoruz: Türkiye tarikatlardan, cemaatlerden, Saray’dan büyüktür. Gelin bu düzene hep birlikte, örgütlü mücadeleyle karşı koyalım. Geleceğimiz için hep birlikte yürüyelim. Üniversitelerimizde, kaldığımız- kalamadığımız- katledildiğimiz veya intihara zorlandığımız yurtlarda insanlık onurunun altında yaşamaya, yemekhanelerimizde bir avuç yemek ile doymaya mebcur edilmeye, ulaşıma gelen zamlara mecbur değiliz!”

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0