a

Mersin’de Hafta Sonu Sokağa Çıkma Kısıtlaması Geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni koronavirüs kararlarını açıkladı. Çok yüksek riskli grubu içerisinde olan Mersin'e hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üç buçuk saat süren kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamasıyla birlikte ülke genelindeki korona risk haritası da güncellendi. Haritaya göre Mersin de kırmızı bölgede yer aldı. Alınan yeni tedbirlere göre Mersin’de haftanın her günü 21.00-05.00 arası kısıtlamalar sürecek. Pazar günü için devam eden sokağa çıkma kısıtlamasına Cumartesi de dahil edilecek. Sokağa çıkma kısıtlamasının Ramazan ayı boyunca devam edeceği de bizzat Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı.

Öte yandan %50 kapasiteyle açılan lokanta, kafe vs. gibi işyerlerinde Ramazan ayına kadar mevcut uygulamaya devam edileceği, Ramazan ayında ise ülke genelinde sadece paket servis ve gel al uygulaması şeklinde hizmet verileceği ifade edildi. Mersin güncellenen son risk haritasında kırmızı yani çok yüksek riskli iller arasında yer aldı. İşte Cumhurbaşkanından o açıklamalar:

MERSİN’İ BEKLEYEN YENİ YASAKLAR

Çok yüksek riskli grubu temsil eden kırmızı kategorideki iller nüfusumuzun yüzde 80’ini temsil eden 58 şehre ulaşmıştır. Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21:00 ve sabah 5 olarak her gün devam edecektir. Kırmızı kategorideki illerde pazar günü uygulanan kısıtlama artık cumartesi ve pazar olarak sürecektir. Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın yüzde 50 kapasite şekilde çalışabilecektir. Kapanma saati sonrası ve sokak kısıtlaması günlerindeki paket servisi devam edecektir.

RAMAZAN AYINDA EVDEYİZ!

Ramazan ayında fedakarlık yapacağız. Ülke genelinde hafta sonu sınırlaması uygulayacağız. Sadece Ramazan boyunca lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandıracak. Yine ramazan boyunca toplu iftar ve sahur gerçekleştirilemeyecektir. Kafe ve lokantalara bazı katkılar sağlayacağız. Nisan ve Mayıs aylarınca normalleşme ve izin kapsamın sigorta desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarının primleri desteklenecek nakdi yardım yapılacaktır.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0