a

Mezitli’nin Nüfusu Türkiye Ortalamasının 3 Katı Arttı

Mezitli Belediyesi tarafından hayata geçirilen hizmetler ve kültür ortamı ilçeye göçü de beraberinde getirdi. 2020 verilerine göre Mezitli, yurt dışından, yurt içinden, diğer ilçelerden ve kırsal kesimden yoğun şekilde göçün yaşandığı bir ilçe oldu.

Mezitli’ye olan ilginin her geçen gün daha fazla arttığına dikkat çeken Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Göreve geldiğim ilk günden bu yana iki önemli hedef belirledik. İlki; insanlar yaşadığı kentte mutlu olacak, ikincisi ise Mezitli’ye değer katacağız. Hayata geçirdiğimiz projeler ve yaptığımız hizmetlerle bu yönde çok değerli gelişme kaydettiğimizi gururla dile getirmek istiyorum. Hayırsever vatandaşlarımızın da desteği ile kent genelinde bir dayanışma ruhu oluşturduk. Artık aileler en güvenli ve güzel eğitimin verildiği Çocuk Gündüz Bakımevlerimize çocuklarını güvenle getirebiliyor, sanatsal etkinliklere Mezitli’de ulaşabiliyor. Alışveriş için, eğlence için, sosyal gereksinimler için başka ilçelere gitme devri sona erdi. Daha da önemlisi kentte yaşayanlar belediyesine güveniyor. Doğal olarak bu huzur ve güven ortamı ilgiyi de Mezitli’ye çekiyor” dedi.

Son yıllarda Mersin-Mezitli ilçesinde gelişmişlik endeksi eğitim, sağlık, ekonomi, gibi birçok parametreye göre çok hızlı bir gelişim gösterdiğine vurgu yapan Başkan Tarhan; ‘’2020 yılı sonunda 211.538 olan ilçe nüfusu 218.816’ya ulaşarak, nüfus artışı yüzde 3.38 oranında gerçekleşmiştir. Bu oran Mersin’in 2.84 katı, Türkiye ortalamasının 2.66 katıdır’’ ifadelerine yer verdi.

Açıklamasında, yaşanan gelişmenin kentte arsa ve bina fiyatlarını artırdığını ifade eden Başkan Tarhan, il içindeki göçlerin, diğer illerden gelenlerin yanında kırsal alandan göç edenlerle birlikte son yıl Rusya-Ukrayna-Moldovya-Kazakistan ve birçok Avrupa ülkesinden insanların yerleşmek için özellikle Mezitli’nin Tece bölgesini tercih ettiklerini ve bu yönelimin Mezitli’ye değer katarak, arsa, konut ve işyeri fiyatlarında çok büyük artışa neden olduğunu dile getirdi.

Ekonomik sıkıntılar ve özellikle kırsal alanda tarımla geçinen üreticilerin, yoksulların köylerinden göçerek ilçeye geldiklerini ifade eden Başkan Neşet Tarhan “Devletin ve bizim görevimiz kırsalda yaşayan ve tarım ile geçimlerini sağlayanların kente göçlerini önleyerek, bulundukları kırsal alanda tutunmalarını sağlamaktır. Aksi takdirde işsizliğin yanında ülkemizin tarımda, gıda da daha çok dışa bağımlı olacağını, gıda fiyatlarının da sürekli artarak halkın beslenmesine, geçimine darbe vurulmasının sürekli hale geleceğini” diye konuştu.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0