a

Rıdvan Turan Mersin’in Sorunlarını Meclis Gündemine Taşıdı

Mersin’de işsizlik ve yoksulluk başta olmak üzere pek çok alanda sorunlar yaşandığını söyleyen Milletvekili Turan, bunların TBMM’de araştırılması içini TBMM’ye araştırma önergesi verdi.

HDP Mersin Milletvekili ve Tarım Komisyonu Sözcüsü Dr. Rıdvan Turan, Mersin’in sorunlarını meclis gündemine taşıdı. Konuyla ilgili TBMM Başkanlığına bir araştırma önergesi veren Dr. Rıdvan Turan, Mersin’de işsizlik ve yoksulluk başta olmak üzere sağlıktan eğitime, aile içi şiddetten cezaevlerindeki hak ihlallerine, kadın ve çocukların istismarından engellilere, emek sömürüsünden esnaf ve çiftçilerin ekonomik sıkıntılarına, tarımdan ekolojiye kadar birçok sorunun yer aldığını belirterek, bu sorunların araştırılması ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla bir Meclis araştırması açılmasını talep etti.

SORUNLARIN NEDENİ; İKTİDARIN YILLARDIR UYGULADIĞI YANLIŞ POLİTİKALAR

HDP Mersin milletvekili Rıdvan Turan’ın önergesinde şu ifadeler yer aldı: “İktidarın yıllardır uyguladığı yanlış politikalar sebebiyle Mersin, son dönemde birçok sorunla karşı karşıya kalmıştır. Özellikle Covid-19 pandemisiyle birlikte kentte var olan işsizlik ve yoksulluk daha da artmaktadır. Mersin’de; eğitim, sağlık, aile içi şiddet, cezaevlerindeki hak ihlalleri, kadın ve çocuk istismarı, emek sömürüsü, esnaf, çiftçi ve küçük üreticilerin sorunları, tarım, ekoloji, gibi birçok alanda sorunlar giderek derinleşmektedir”.

HDP SORUNLARI YERİNDE TESPİT ETTİ

HDP’nin “Herkes İçin Adalet” kampanyası kapsamında 10-11-12 Mart 2021 tarihlerinde Mersin’de yürüttüğü “İş ve Aş Buluşmaları”nda bu sorunların milletvekilleri, PM üyeleri, il yöneticileri tarafından yerinde tespit edildiğini de anımsatan Turan, “Heyet, ekonomik ve sosyal sorunların baskısı altındaki halkı ziyaret ederek sorunları not etmiştir. Söz konusu buluşmalarda yurttaşlar alım güçlerinin düştüğünü belirterek artan işsizlik ve yoksulluğu sıklıkla ifade etmişlerdir.

SOKAKTA ÇALIŞAN ÇOCUKLARIN YÜZDE 80’İ SURİYELİ

Heyet, diğer yandan meslek grupları, esnaflar, dernek ve meslek odalarına, ‘ekonomi ve emek’ temalı ziyaretler gerçekleştirerek sorunlar hakkında bilgiler almışlardır. Bu görüşmelere göre; Mersin’de sokakta çalışan çocukların yüzde 80’ini Suriyeli çocuklardan oluşmaktadır. Mersin’de tekstil atölyelerinde çocuk işçiler çalışmaktadır. Genellikle ailelerinin ekonomik durumu kötü olan bu çocuklar sabahın erken saatlerinde işe başlamakta, günde en az 12 saat çalışmakta, karşılığında 30 TL ücret alabilmektedir. Çocuklar eğitim ve öğretimden uzak kalmaktadırlar.

KIZ ÇOÇUKLARIN EVLİLİK ORANI, ERKEKLERİN ON KATI

Mersin, erken evlilikler açısından Türkiye’nin prototipi bir kenttir. Mersin’de kız çocuklarının erken evlilik oranı erkek çocuklara göre on kat fazladır.

Yine kadınların şiddet gördükten sonra veya önce başvurabilecekleri birimler ve şiddetten kaçan kadınların korunabilecekleri sığınma evleri son derece azdır. Dolayısıyla kadınlar, erkek şiddeti karşısında korumasızdır.

MÜLTECİ KADINLAR İKİNCİ EŞ

Son dönemlerde özellikle mülteci kadınlar üzerinde yoğunlaşan gayri resmi ikinci eş olma durumu Mersin’de sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Suriyeli kadınlar bir miktar para karşılığında aileleri tarafından evlendirilmektedir. Yine yoğun bir şekilde mültecilerin seks işçiliğine zorlandığı ifade edilmektedir.

TARIM İŞÇİLERİ KÖTÜ ÇALIŞMA ŞARTLARINA SAHİP

Mevsimlik tarım işçileri kötü çalışma koşulları altında sabah 4’te kalkıp, 16+1 kapasiteli araçlara 60-70 kişi binerek tarlaya gitmekte ve sık sık ölümlü kazalarda hayatlarını kaybetmektedir. İşçiler arasında cinsiyet ayrımcılığı yapılarak erkeklere 120 TL kadınlara ise 85 TL ödenmektedir. Suriyeli işçiler ise daha az fiyatlara çalıştırılmaktadır.

Çiftçi, girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı yeterli derecede üretememekte, esnaf da aynı sebepten dolayı malın fiyatının da yüksek olduğunu belirtmektedir. Dolayısıyla ucuza satılabilecek ürünler zincir marketlerde 5-10 katına satılmaktadır.

ESNAF ZORDA

Mersin esnafı pandemi nedeniyle uzun süre işyerlerini açamadıklarını ve borçlarını tekrar borçlanarak kapatmaya çalıştıklarını söylemektedir.

Atık toplamakla görevli işçiler riskli grupta olduğu için gerekli teçhizat sağlanmalı ve bütün işçilerin düzenli olarak Covid-19 testinden geçirilmesi gerekmektedir.

Serbest bölgede 9-65 yaşları arasında çalışanlar mevcuttur. Büyük kısmı kayıt dışı çalışmaktadır. Girdi-çıktı yapılarak tekrar işe alınarak özlük haklarından faydalanmaları engellenmektedir.

KHK ile işten atılanlar, haklarında kovuşturma, soruşturma olmamasına rağmen geri dönememektedir.

Tarsus Cezaevi’nden işkence, hak ihlalleri ve şikayetler artmaktadır.

ÇEVR ETEHDİT ALTINDA

Ekolojik dengeyi bozan, çevreye ve doğaya zarar veren başlıca sorunlar arasında; Polipropilen (plastik) fabrikası, Akkuyu Nükleer Santrali başı çekmektedir. Yine kentte balık çiftliklerinde, dava süreci sürmesine rağmen üretimin başlaması ve sürdürülebilir bir su politikasının olmaması diğer sorunlar arasında yer almaktadır.

Toroslar’da Ayvagediği mevkiinde taş ocakları kurulmaktadır. Bu durum mera ve ormanların kaybedilmesine neden olmaktadır.

Engelliler işsizlik sorunlarıyla karşı karşıyadır. %3 engelli kotası ile eski hükümlü kotası birleştirilmiş ve bu durum da engellilerin aleyhine uygulanmaktadır.

Yukarıda yer alan belli başlı temel sorunlar çerçevesinde Mersin’in kronikleşen sosyolojik politik ve ekonomik sorunlarının tespit edilerek gerekli tedbirlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis araştırması açılması elzemdir” diye konuştu.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0