a

Memur ve Memur Emeklisi Maaş Zamları Ağustos Ayında Belli Olacak!

Memur ve memur emeklilerinin ekonomik ve sosyal haklarının belirleneceği Toplu Sözleşme görüşmeleri 2 Ağustos’ta başlayacak. Memur ve memur emeklilerin maaş zamları ağustos ayında belli oluyor!

Memur ve memur emeklilerinin ekonomik ve sosyal haklarının belirleneceği Toplu Sözleşme görüşmeleri 2 Ağustos’ta başlayacak. Memur ve memur emeklilerin maaş zamları ağustos ayında belli oluyor!

Kamudaki 700 binden fazla işçiyi kapsayan 2021 Senesi Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmeleri devam ederken, memur ve memur emeklilerini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde de süreç gelecek günlerde başlayacak.

Ortalama 4,2 milyon memur ve 2,2 milyon memur emeklisinin maaş ve aylıklarına 2022 ve 2023 senelerinde yapılacak zammın belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin ilk toplantısı 2 Ağustos’ta yapılacak.

SEYYANEN ZAM VE REFAH PAYI ISTEKLER ARASINDA BULUNUYOR

Önceki senelerden farklı olarak bu sene beraber hareket etme kararı alan Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen görüşmeler öncesi isteklerini ortaklaşa belirledi.

Konfederasyonların ortak istekleri arasında; maaş ve aylıklara oransal zammın yanında, seyyanen zam ve refah payı verilmesi, 3600 ek gösterge, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ile derece kademe ilerlemesinin önündeki engellerin kaldırılması gibi maddeler yer alıyor.

Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen ortak isteklerini 26 Temmuz’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunacak.

TARAFLAR ARASINDA ANLAŞMA SAĞLANAMAZSA KARARI HAKEM KURULU VERECEK

Yasal olarak ağustos ayında bağıtlanması gereken sözleşme süreci, 2 Ağustos’ta Bakanlığın ev sahipliğinde yapılacak ilk toplantıyla resmi olarak başlayacak. Sözleşmenin genelinde ve hizmet kollarında talep edilen maddelerin görüşülmesiyle ilerleyecek müzakere takvimi, ağustosun üçüncü haftasında sona erecek.

Taraflar arasına bu süreye kadar anlaşma sağlanamaması halinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlayacak. 11 kişinden oluşa Hakem Kurulu, sözleşmeye dair nihai kararı verecek.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0