a

Abdullah Özyiğit’ten Taşocağı Tepkisi: Kabul Edilebilir Yanı Yok

Mersin Yenişehir Belediye Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit açılmak istenen taşocağına karşı olduklarını söyledi.

Mersin Yenişehir Belediye Meclisi Nisan Ayı Olağan 1. Toplantısı, Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in başkanlığında yapıldı. Meclis toplantısının açılışında, 2 yıldır birlikte görev yaptıkları meclis üyelerine teşekkür eden Başkan Abdullah Özyiğit, “Üçüncü yıla ilk adımı atıyoruz. Olabildiğince uyumlu, kent için ortak bir enerjiyi ortaya koyan bir meclisimiz var.

Ben buradan bütün meclis üyesi arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gelecek 3 yılda da bu enerjinin artarak devam etmesini, bu işbirliğinin artarak devam etmesini diliyorum. Kentimize kalıcı eserler bırakmak, sağlıklı, mutlu bir biçimde yaşanan Yenişehir’i hep birlikte geleceğe taşımak için mücadele içinde olacağız. Bu mücadele içinde olacak arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ediyorum” dedi. Meclis toplantısında yapılan oylamada Meclis Birinci Başkanvekilliğine Hasan Özcan, İkinci Başkanvekilliğine Mehmet Yeşil seçilirken Encümen üyeliklerine Mehmet Akkaş, Mehmet Yeşil, Hasan Togay seçildi. Meclis toplantısında 10 ihtisas komisyonu için üye seçimi de yapıldı.

Abdullah Özyiğit’ten Taşocağı Tepkisi: Kabul Edilebilir Yanı Yok 1 - abdullah ozyigitten tasocagi tepkisi kabul edilebilir yani yok 2

“ÇBK MERSİN’İ ÜST LİGLERDE TEMSİL EDEN TEK TAKIM”

Toplantıda Yenişehir Belediyesi Çukurova Basketbol Kulübü’ne ulaşım ve konaklama konusunda destek verilmesi teklifi ilgili komisyonlara sevk edildi. Gündem maddesi üzerine söz alan Başkan Özyiğit, “Çukurova Basketbol Kulübü geçen yıl da bizim ismimizle mücadele etti. Ligi 6. Sırada tamamladı ve Avrupa’ya gitmeye hak kazandı. ÇBK takımı 300 kadar genç basketbolcuyu yetiştiriyor. Şunu iddialı bir şekilde ifade etmek isterim ki Yenişehir Belediyesi 2 kadın sporcuyu basketbol milli takımına gönderdi. Yenişehir Belediyesi ÇBK Mersin’i üst liglerde temsil eden tek takım. Süper Lig’de mücadele eden ve Türkiye’yi Avrupa’da temsil edecek takımımızdan gelecek yıl Avrupa’da ve Türkiye’de şampiyonluk bekliyoruz.

Ona göre bir takım kurma çalışmalarının sonuna geldik” ifadelerini kullandı. Meclis toplantısında, belediyeye ait arazi üzerinde kurulacak özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinin Çani ailesinin desteğiyle yapılması ve merkeze merhum İbrahim Çani adının verilmesi teklifi oybirliğiyle kabul edildi. Toplantıda, köy iken 2014 yılında mahalleye dönüştürülen Çavak, Çukurkeşlik, Değirmençay, İnsu, Karahacılı, Kocahamzalı, Turunçlu ve Uzunkaş mahallelerinin kırsal mahalle olması teklifinin Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulması yönündeki ortak komisyon raporu da oybirliğiyle kabul edildi.

“GIDAMIZA, TOPRAĞIMIZA, SUYA SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİR”

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, meclis toplantısında yaptığı konuşmada Çiftliköy Mahallesi’nde bulunan ve hali hazırda üzerinde tarım yapılan hazine arazisinin, belediyenin görüşü sorulmadan sanayi ve lojistik alan olarak planlara işaretlenmesine de değindi. Özyiğit, “Demek ki Ankara’dan orası çorak alan olarak görülüyor. Ama Allah sizi inandırsın biz gittik baktık yemyeşil alan. Şu anda yeşil fasulye yetişmiş ve yerler olduğu gibi portakal, limon bahçeleriyle dolu, insanın kıyamayacağı bir yer. Burada gittik basına da bir açıklama yaptık. O alanların korunması, kollanması çok önemli. Tarım alanları yok ediliyor. Gıdamıza, toprağımıza, suya sahip çıkmamız gerekir” dedi.

‘TAŞOCAĞININ KABUL EDİLEBİLİR YANI YOK”

Başkan Abdullah Özyiğit, Yenişehir’i ve Mersin’i tehdit edecek taşocağı projesi hakkında da açıklamalarda bulundu. Özyiğit şunları söyledi:“Değirmençay ile İnsu arasında 72 hektarlık bir alanda taşocağı için ÇED toplantısı gerçekleşecek ayın 6’sında. Orada bulunacağız ve o konuda tavrımızı belli edeceğiz. Orada böyle bir taşocağı olmasını arzu etmiyoruz. Yenişehir o yükü kaldıramaz. Orada taşocağı kurulması tarımda ve trafikte altından kalkılamayacak sorunlar oluşturur. Bizim kuzeye açılan geniş yolumuz yok. Bugün böyle bir taşocağı açılması ve kamyonların o yolu kullanmasının insan sağlığı açısından kabul edilebilir yanı yok. Ayın 6’sında yapılacak ÇED toplantısına meclis üyelerini bekliyoruz.”

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0