a

Mersin Limanı’nın Genişletilmesine Bilirkişi ‘Olmaz’ Dedi!

Mersin Limanı'nın genişletilmesine karşı açılan davada bilirkişi heyeti, genişleme projesinin imar planına aykırı olduğu, şehircilik ve planlama esasları ilkeleri ile kamu yararına uygun olmadığı belirtti.

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş.’nin (MIP) mevcut limanın Atatürk Parkı’na doğru genişleme çalışmalarına karşı açılan davanın bilirkişi raporu Mersin 2. idare Mahkemesi’ne sunuldu.

Raporda genişleme projesinin imar planına aykırı olduğu, şehircilik ve planlama esasları ilkeleri ile kamu yararına uygun olmadığı belirtildi. Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Raporu baromuzun, kurumların, çevre örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve Mersin halkının haftalardır verdiği mücadeleyi destekler nitelikte olması açısından çok önemli buluyorum. Mersin adına, mücadelemiz adına umut oldu. Projenin bir an önce iptal edilmesi gerekmektedir” dedi.

Mersin Limanı’nın Atatürk Parkı’na doğru genişleme projesinde karşı Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu davaya, Mersin Mimarlar Odası ve Mersin Çevre ve Doğa Derneği ile birlikte müdahil olan Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, mahkemeye sunulan bilirkişi raporunu değerlendirdi. Bilirkişi raporunda kent adına umut verici karar alındığına vurgu yapan Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz “Raporda genişleme projesinin imar planına aykırı olduğu, trafik yoğunluğuna ve kaza riskine sebebiyet vereceği, Mersin Limanı’nın kapasite artırımında, söz konusu alanın yoğunluğu ve çevre olanakları gözetilerek plan kararı üretilmesinin şehircilik ilkeleri ve kamu yararı açısından daha olumlu bir yaklaşım olacağı savunulmuştur.

Raporda ayrıca, rıhtım dolgusunun Atatürk Parkı ve deniz ilişkisini görsel olarak kısıtlayacağı, Atatürk Parkı’nın yanı sıra Millet Bahçesi 2. etap olarak değerlendirilen ve uygulanan rekreasyon alanının kamusal kullanımı, silueti ve kent- deniz ilişkisinin kamu yararına aykırı olarak kısıtlanacağı; limanın genişleme ve kapasite artırımına yönelik taleplerin özel yararlardan daha çok, üst ölçekli plan kararları çerçevesinde geliştirilen ve liman-kent ilişkisine ilişkin şehircilik ilkeleri doğrultusunda kamu yararı gözetilerek değerlendirilmesi gerektiği belirtilmiştir.

“RAPORA GÖRE PROJE BİR AN ÖNCE İPTAL EDİLMELİ”

Söz konusu raporu; baromuzun, kurumların, çevre örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve Mersin halkının haftalardır verdiği mücadeleyi destekler nitelikte olması açısından çok önemli buluyorum. Bilirkişiler, bu projenin kentin geleceğinden bir parça koparacağını bilimsel bir şekilde ortaya koymuştur. Bilirkişi bu proje yapılamaz dedi ancak henüz mahkeme kararı beklenmeden projenin temel atma töreni yapıldı. Zamanında, ‘Yarın denizi dolduracak, doğal yaşamı yok edecekler. Peki yargı size ‘dur’ dediği zaman nasıl geriye çevireceksiniz bu durumu? En azından yargı sürecinin beklenmesi gerekiyor’ demiştik. Bilirkişi raporuna göre, projenin bir an önce iptal edilmesi gerekmektedir. Bu rapor, Mersin adına, mücadelemiz adına umut oldu. Davayı açan Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0